Imane Helif, a két lábon járó balsors – kibontakozóban az újabb botrány
A párizsi olimpián világméretű botrányt kavart, és azóta sem áll le. Imane Helif felszólított a sportolók zaklatásának befejezésére.
Lord Sebastian Coe „áldatlan állapotokat” emleget.
Nyitókép: Mauro PIMENTEL / AFP
Miközben javában folyik a nyilatkozatháború a Nemzetközi Olimpiai Bizottság és a Nemzetközi Ökölvívó Szövetség (IBA) között a vitatott nemi identitású bokszolók, az algériai Imane Helif és a tajvani Lin Jü-ting ügyében, Lord Sebastian Coe, a Nemzetközi Atlétikai Szövetség (WA) brit vezetője nekiment a Nemzetközi Olimpiai Bizottságnak, mert úgy véli,
a Thomas Bach elnök által irányított szervezetnek nincs világos politikája és szabályrendszere a genderkérdésben
– írta a Telegraph.
Coe, aki négy éve maga is NOB-tag, a történtek kapcsán hangsúlyozta, „olyan szabályrendszert lehetetlen alkotni, ami mindenkinek tetszeni fog.
De fontos, hogy világosak és egyértelműek legyenek a szabályok.
Ha nincs ilyen, akkor az lesz, ami most folyik” – hangsúlyozta.
Majd hozzátette, „öt évig dolgoztam a Brit Ökölvívó Szövetség ellenőrző bizottságában, továbbá lányaim vannak. Mit gondolnak, mi a véleményem erről a botrányról? Akárhogy is, az lenne a legfontosabb, hogy a NOB rendelkezzen egy határozott elképzeléssel és tervvel erről a kérdésről. Ami mögé oda lehet állni, és amit tűzön-vízen keresztül lehetne képviselni.
De ilyen nincs, és ezért alakult ki ez az áldatlan állapot”.
A lap emlékeztetett, a Nemzetközi Atlétikai Szövetség volt az első olyan sportszervezet, amelyek szabályokat alkottak a megszokottól eltérő nemi fejlődésű sportolókra.
Ez a gyakorlatban az interszexuális, tehát valahol a férfi és nő közötti határmezsgyén helyet foglaló emberekre vonatkozik.
Később a triatlonisták és az úszók is hasonlóan szigorú szabályokat vezettek be.
Ahogy arról a Mandiner is beszámolt, tavaly Delhiben az orosz Umar Kremljov által elnökölt IBA kizárta a világbajnokságról az algériai Imane Helifet és a tajvani Lin Jü-tinget, mert állítólag megbuktak a kromoszómateszten, és kétségek merültek fel női mivoltukkal szemben. Ennek ellenére a NOB engedélyezte nevezett bokszolók indulását a párizsi olimpián, és fokozatosan menetelnek előre.
Kapcsolódó cikkek a Olimpia 2024 aktában.
Nincs leállás: az elmúlt hétvégén három aranyérem volt a termés.
Kiss Péter Pál mostantól már kétszeres paralimpiai bajnok, emellett négyszeres világ- és négyszeres Európa-bajnok.
A pécsi sportoló a 200 méteres vegyesúszás SM9 kategóriájának döntőjében elsőként csapott a célba a párizsi paralimpián.